NÁVŠTĚVA NEJPRESTIŽNĚJŠÍ VÝSTAVY HODINEK NA SVĚTĚ – BASELWORLD 2016
Letos jsme již po šesté byli pozváni na největší výstavu hodinek na světě, která se odehrává ve švýcarské Basileji – Baselworld 2016.
Jako pokaždé jsme bydleli v Německu asi 40 kilometrů od Basileje, protože při první návštěvě jsme zjistili, že celá Basilej a blízké okolí jsou absolutně obsazené. Celé město žije jen výstavou. Značky jsou mimo výstaviště taky v přilehlých hotelech, ale i domech či bytech.
Taky ceny se změní a vystřelí ještě výše než jsou normálně. Když jedete do Basileje z Německa, pojedete asi 1 kilometr po švýcarské dálnici, musíte si ale koupit roční dálniční známku za 40 CHF a na hranicích kontrolují víceméně jen tuto známku. 🙂
Vystavuje zde 1 500 prestižních značek na 140 000 metrech čtverečních! Vstupné na výstavu stojí 60 CHF na den.
Megalomanské expozice velkých značek…
Když jsem byl na Baselworldu poprvé, nevěřil jsem vlastním očím, co všechno se kolem hodinek děje a že je to „svět sám pro sebe“. Jednotlivé expozice mají i 4 patra a půdorys několik set metrů čtverečních. Všechno je opravdu až megalomanské.
Každá značka se chce ukázat, takže investují obrovské peníze do expozic. Největší jsou v hale 1.0, kde jsou ty nejznámější značky jako Rolex, Patek Philippe, Zenith, Hublot, Tag Heuer, Omega, Breguet, Breitling, Longines, Bulgari, Tudor, Corum, Carl F. Bucherer…
… i působivé vychytávky
Například u Tag Heueru jste si mohli vyzkoušet smart watche Connected nebo virtuální realitu. U Hublot zase hodinky tak rychle zajížděly do stojanů, že jste si je skoro nestihli prohlédnout. 🙂
U Blancpainu byl jako vždy mistr hodinář, který ukazoval svojí práci pod mikroskopem a promítal ji na obrazovku. Letos tam byla ukázka rytí a funkčnost modelu, který zobrazoval sexuální akt. Vypadalo to velice vtipně, když kolem něj stojí desítky lidí a pozorují, jak na obrazovce probíhá tento akt. 🙂
U Glashütte Original zase byli hodináři, kteří ukazovali zasazování indexů a diamantů do ciferníků. Mohli jste s nimi diskutovat a ptát se na vše, co vás zajímá. U expozice Breitling opět dominovalo obrovské akvárium plné medúz.
K vidění jsou i velké rarity
Asi nejatraktivnější modely však byly v expozici naproti výstavišti, v hale nazvané „Palace“. Tam byli k vidění opravdu rarity, asi nejvíce pozornosti poutala „horologická laboratoř“ MB&F, která pokaždé přijde s hodinkami, které vypadají jako z jiného světa. Jako například model Horological Machine No.6 SV v hodnotě kolem 12 000 000,- Kč.
Jeden z nejobdivovanějších modelů výstavy byl ale určitě i Jacob&Co Astronomia Sky Celestial Panorama Gravitational Triple Axis Tourbillon.
16 schůzek během víkendu
Celá výstava je kontraktační, takže pokud nemáte domluvenou schůzku s někým ze značky, můžete si prohlédnout expozici jen z venku, kde jsou vystaveny hodinky ve vitrínách. Vevnitř pak probíhají obchodní schůzky a prezentace pro média.
Za víkend jsme absolvovali 16 schůzek, jak co se týká značek, které nabízíme v našem hodinářství tak také značek, jež byly nebo budou vystavené na Veletrhu hodinek SEW (Salon Exceptional Watches), který pořádáme pod hlavičkou společnosti medial agency s.r.o..
Velice příjemně nás překvapily reakce na úroveň SEW 2015, některé značky již měli SEW v mediaplanu na rok 2016. A to i značky, které tam ještě nebyly.
Ingersoll jde vstříc větší kvalitě
Začínali jsme na expozici společnosti ZEON, která vlastní značky Ingersoll, Barbour, Braun a Vivien Westwood. My jsme distributoři značky Ingersoll již od roku 2009. Letos udělali spoustu zásadních kroků, které nás velice příjemně překvapily. Kompletně se změnila grafika – nové dřevěné displeje, nové dřevěné boxy a balení na každé hodinky, nové vizuály, zjednodušené logo a 110 nových modelů.
U nové kolekce udělala značka Ingersoll několik změn ke zlepšení kvality – velké využití strojků Miyota a upravování strojků Sea-Gull vyměňováním některých dílů, na které je kladen velký důraz na odolnost, za díly švýcarské. Tato kolekce má velkou ambici posunout úspěchy značky Ingersoll zase o něco dál.
Všechny novinky z Baselworldu 2016 však budou na českém trhu dostupné až na přelomu srpna a září.
Cvrček i měsíční fáze
U značky Vulcain jsem si vyzkoušeli všechny novinky, které jsou opět postaveny na jejich vynikajícím inhouse kalibru s mechanickým alarmem (označovaný jako „cricket“ – připomíná zvuk cvrčka). Zde nás provedl náš partner Petr Schediwy. Stihli jsme ještě přátelský rozhovor, skleničku vína a pokračovali jsme dál (o novinkách Vás budeme postupně detailně informovat).
U Doxy jsme taky vyzkoušeli na zápěstí jejich novinky, například nový Sharkhunter. Pro nás byl ale asi nejzajímavější nový chronograf s měsíční fází. Všechny novinky budou také dostupné až na podzim a o všem Vás budeme dopředu informovat.
Setkání s majitelem značky ARTYA
Velice příjemná byla i schůzka s Yvanem Arpou – majitelem značky ARTYA, který vystavoval mezi nezávislými hodináři. Dříve dělal ve značce Hublot, potom byl CEO značky Romain Jerome a nakonec se úplně osamostatnil. Známe se z prvního ročníku Veletrhu hodinek SEW, kde poprvé na českém trhu představil svoji značku. Mohli jste ho vidět i v reportáži magazínu Víkend.
Na Baselworldu představil jako největší překvapení unikátní model 3gong minute repeater regulator and double axial tourbillon. Snad vše vyjde a budeme ho moci znovu osobně přivítat na SEW 2016. 🙂
Méně známé značky prvotřídní kvality
Stihli jsme také navštívit manufakturu AJS Production ve švýcarském městě Purrentury. To jméno téměř nikdo nezná, ale je to manufaktura, která vyrábí a dodává náhradní díly do 100 prestižních švýcarských značek. Dělají například rotory pro Hublot, Breitling, Louis Moinet, vyrábějí ručky pro Patek Philippe, dělají datová kola pro nový model Tag Heuer – Heuer1.
Viděli jsme na vlastní oči, jak se vyrábí zlatá měsíční fáze pro Zenith, nebo například patent otočných diamantů pro Cartier a spoustu dalších věcí. Je to rodinná firma, kterou vedou otec a syn Saunierovy a mimo výrobu a dodávky pro těchto zhruba 100 značek mají i svoji vlastní značku hodinek – Louis Chevrolet – pojmenovanou po známém švýcarském automobilovém závodníkovi.
Tato značka není příliš známá, prodává se pouze v Americe, Francii a Švýcarsku. Na ní však zúročili svoje know-how a na hodinkách to jde vidět. Nabízejí nadprůměrnou kvalitu za velice přijatelnou cenu. Tuto značku budete již brzy moci vidět a zakoupit exkluzivně v našem stylovém hodinářství.
České kořeny Sevenfriday
Po náročném víkendu a vyjednávání jsme vše zakončili na večírku značky Sevenfriday, který se nesl v hodně uvolněném duchu v podniku Jay´s u historického centra Basileje. Při skleničce s majitelem značky (Dan Niederer) jsme zjistili, že žil asi 4 měsíce v Praze, takže jsme společně usoudili, že celá idea Sevenfriday (každý den může být pátek) vznikla po zkušenosti s pražským nočním životem. 🙂
S majitelem klubu jsme u drinku ochutnali jeho oblíbené brazilské doutníky. Ve stejném klubu probíhala i party nejnavštěvovanějšího hodinkového fóra na světě – amerického watchuseek.com. Tam se k nám přihlásil senior editor, který má za manželku Češku a miluje Českou republiku, velice ho zaujal náš veletrh hodinek SEW a po pár vtipných českých hláškách přislíbil návštěvu na SEW 2016. 🙂
Projít si celý veletrh? Vyhraďte si týden
Na letošním ročníku, ale byla znát negativní nálada z poklesu prodejů na asijském trhu – na něj se po krizi v roce 2008 zaměřili prakticky všechny značky. Bylo to poznat i na menší návštěvnosti než jaká byla na minulých ročnících.
Pokud byste chtěli navštívit Baselworld a vše si v klidu projít, jeďte tam alespoň na týden. 🙂
Všem fanouškům hodinek vřele doporučuji se tam aspoň jednou vypravit, je to opravdu neskutečné, co vše se odehrává kolem světa časomír. 🙂
Už teď se těšíme na Baselworld 2017!
Jan Pokorný
ředitel společnosti pohanka & co. s.r.o.
Bablofil
Thanks, great article.